PREČO MY

VÝHODY ROZHODCOVSKÉHO KONANIA

Nielen občania ale hlavne podnikateľské subjekty v Slovenskej republike dlhodobo pociťujú absenciu vymožiteľnosti práva a neprimerane dlhé lehoty v súdnych konaniach na všeobecných súdoch Slovenskej republiky. Tieto subjekty sú do veľkej miery ovplyvňované globálnou trhovou ekonomikou. Je samozrejmé, že pri podnikaní vznikajú medzi zmluvnými partnermi spory či nezrovnalosti, ktorých riešenie vyžaduje vysoké náklady a mnohokrát dlhoročné čakanie na výsledok, ktorý aj napriek úspechu v spore pred súdom nezaručuje riadne uspokojenie pohľadávky alebo iné riadne uspokojenie nároku úspešnej strany.

Možnosť dovolania sa svojich práv, uspokojenia svojich nárokov a to hlavne v podnikateľskej oblasti v primeranom časovom horizonte a za primerané náklady je v súčasnosti na Slovensku veľmi náročné. Alternatívnym riešením tejto situácie je rozhodcovské konanie vedené na našom rozhodcovskom súde, ktoré Vám ponúka spôsob, ako sa takejto negatívnej skúsenosti vyhnúť.

Pri voľbe rozhodcovského súdu je dôležité posudzovať najmä schopnosť súdu, zabezpečiť efektívnejšie a rýchlejšie dovolanie sa Vašich práv. To znamená, že ide o alternatívny spôsob uplatňovania si svojich práv na súdnu ochranu pomocou rozhodcovského konania. Výsledok takéhoto konania je vydané rozhodnutie vo veci samej, ktoré má rovnaké právne účinky a rovnakú právnu silu ako rozhodnutie všeobecného súdu.

DOBROVOĽNOSŤ, ROZHODCOVSKÁ ZMLUVA A DOLOŽKA

Pri rozhodovaní rozhodcovských súdov sa uplatňuje princíp dobrovoľnosti a preto Stály rozhodcovský súd SCZ má právomoc rozhodovať spory medzi jeho účastníkmi len v prípade, ak sa na tom účastníci zmluvného vzťahu dohodli v rozhodcovskej zmluve alebo rozhodcovskej doložke. Pre založenie právomoci Stáleho rozhodcovského súdu SCZ na rozhodovanie sporov postačí, ak účastníci zmluvného vzťahu prejavia vôľu podriadiť sa právomoci Stáleho rozhodcovského súdu SCZ alebo ak začlenia do zmluvy so svojimi obchodnými partnermi nižšie uvedenú rozhodcovskú doložku:

„Zmluvné strany  sa dohodli, že všetky spory, ktoré medzi nimi vznikli alebo vzniknú v budúcnosti z tejto Zmluvy alebo v súvislosti s touto Zmluvou vrátane všetkých vedľajších (aj mimozmluvných) vzťahov, nárokov na vydanie bezdôvodného obohatenia, nárokov na náhradu škody, sporov o platnosť, výklad alebo zánik tejto Zmluvy alebo tejto rozhodcovskej doložky, budú rozhodované v rozhodcovskom konaní v písomnej forme v zmysle zákona č. 244/2002 Z. z. o rozhodcovskom konaní jediným nezávislým rozhodcom rozhodcovského súdu: Stály rozhodcovský súd SCZ, so sídlom Mostova 2, 811 02 Bratislava zriadený Slovenským curlingovým zväzom, so sídlom Junácka 6, 832 80 Bratislava, IČO: 37841866 a to podľa Rokovacieho poriadku a Štatútu tohto stáleho rozhodcovského súdu, pričom zmluvné strany sa rozhodnutiu vydanému v rozhodcovskom konaní podriadia s tým, že takéto rozhodnutie bude pre zmluvné strany konečné, záväzné a vykonateľné.“

PRUŽNOSŤ A RÝCHLOSŤ KONANIA

Rýchlosť súdneho konania je z pohľadu podnikania každého podnikateľského subjektu absolútne kľúčovým momentom s tým, že jeho neprimerané „predlžovanie“ je fenoménom, ktorý môže v praxi viesť v konečnom dôsledku až k tzv. druhotnej platobnej neschopnosti.

Práve rýchlosť konania sa považuje za jednu z najväčších výhod rozhodcovského konania. Je všeobecne známe, že štandardné súdne konanie je v tzv. civilných sporoch (sporoch občiansko-právnej, resp. obchodno-právnej povahy) charakteristické neúmernými prieťahmi, vyvolanými obštrukčným konaním sporových strán.

Naproti tomu v rozhodcovskom konaní pred Stálym rozhodcovským súdom SCZ je možné dosiahnuť vydanie konečného rozhodnutia v priebehu niekoľkých mesiacov v závislosti od komplikovanosti a náročnosti prejednávaného sporu. Ide tu o enormné zrýchlenie konania oproti konaniu pred všeobecnými súdmi, ktoré do dosiahnutia konečného rozhodnutia trvá niekoľko rokov.

K rýchlosti rozhodcovského konania prispieva:

  • zásadne písomná forma rozhodcovského konania spolu s využitím možností elektronickej komunikácie (fax, e-mail);
  • skutočnosť, že rozhodcovia majú dostatočnú možnosť venovať sporu potrebnú pozornosť na rozdiel od všeobecných súdov, ktoré sú v Slovenskej republike veľmi preťažené;
  • kontradiktórny charakter rozhodcovského konania (napr. v rozhodcovskom konaní sa vykonávajú len dôkazy navrhnuté účastníkmi rozhodcovského konania);
  • aj keď je žalovaný účastník rozhodcovského konania nečinný Stály rozhodcovský súd SCZ pokračuje v konaní ďalej tak, aby čo najskôr zistil skutkový stav a sporná vec mohla byť spravodlivo rozhodnutá bez zbytočných prieťahov;
  • jednoinštančnosť konania.


NÁKLADY KONANIA

Základná sadzba poplatku za rozhodcovské konanie je podľa poplatkových pravidiel nášho rozhodcovského súdu na úrovni 5 % z hodnoty sporu, čo je o percento nižšia hodnota ako pri konaní na všeobecnom súde.

Treba pritom uviesť, že účastníkovi rozhodcovského konania, ktorý bude v spore úspešný, ním vynaložené náklady bude povinný nahradiť účastník rozhodcovského konania, ktorý v spore úspešný nebol.


DÔVERNOSŤ A SÚKROMNÝ CHARAKTER

Rozhodcovské konanie je neverejné konanie, nemá naň prístup verejnosť. Rozhodcovia sú viazaní mlčanlivosťou. Účastník konania sa nemusí obávať, že spor a jeho riešenie pred rozhodcovským súdom môžu na verejnosti alebo v podnikateľskej sfére poškodiť jeho dobré meno, prípadne spôsobiť mu iné súvisiace problémy.

Na rozdiel od rozhodcovského konania konanie pred všeobecnými súdmi je verejné s tým, že verejnosť konania môže byť vylúčená len vo výnimočných a zákonom taxatívne stanovených prípadoch.


JEDNODUCHOSŤ A FLEXIBILITA KONANIA

Možnosť pre potenciálnych účastníkov konania dohodnúť si podmienky a pravidlá rozhodcovského konania v rozhodcovskej zmluve.


PÍSOMNÁ FORMA KONANIA

Rozhodcovské konanie pred Stálym rozhodcovským súdom SCZ je zásadne písomné, s tým, že Stály rozhodcovský súd SCZ rozhoduje na základe písomných vyjadrení účastníkov rozhodcovského konania, na základe predložených písomností a na základe vykonaných dôkazov.

Rozhodcovské konanie pred Stálym rozhodcovským súdom SCZ je ústne len, ak sa účastníci rozhodcovského konania v rozhodcovskej zmluve výslovne dohodli na ústnej forme rozhodcovského konania alebo ak niektorý z účastníkov rozhodcovského konania navrhne prejedanie veci na ústnom pojednávaní vo svojej prvej písomnosti adresovanej Stálemu rozhodcovskému súdu SCZ a ostatní účastníci s tým budú súhlasiť.


JEDNOINŠTANČNOSŤ KONANIA

Rozhodcovské konanie spravidla končí vydaní rozhodcovského rozsudku Stálym rozhodcovským súdom SCZ v jednoinštančnom konaní.

Len v prípade, ak si to účastníci výslovne dohodnú v rozhodcovskej zmluve, rozhodcovský rozsudok môže na základe žiadosti niektorého z nich podanej do 15 kalendárnych dní od jeho doručenia tomuto účastníkovi rozhodcovského konania preskúmať iný rozhodca (príp. rozhodcovia v trojčlennom senáte), zapísaní v zozname rozhodcov Stáleho rozhodcovského súdu SCZ.


VYKONATEĽNOSŤ ROZHODCOVSKÉHO ROZSUDKU

Právoplatný rozhodcovský rozsudok má rovnaké právne účinky ako rozsudok všeobecného súdu, čiže je plnohodnotným exekučným titulom.

Vzhľadom na to, že Slovenská republika je účastníkom Dohovoru o uznaní a výkone cudzích rozhodcovských rozhodnutí podpísanom v New Yorku 10. júna 1958 (uverejnený v Zbierke zákonov pod č. 74/1959 Zb.) vykonateľný rozhodcovský rozsudok Stáleho rozhodcovského súdu SCZ je bez komplikácií vykonateľný vo viac ako 140 štátoch, ktoré pristúpili k tomuto Dohovoru. Zoznam štátov, ktoré pristúpili k Dohovoru o uznaní a výkone cudzích rozhodcovských rozhodnutí je uvedený na web stránke www.uncitral.org